WordPress; açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağılan, dünyanın en yaygın kullanıma sahip (son istatistiklerde 100 milyonu aşkın kullanıcı) PHP temelli web sitesi altyapısıdır. WordPress ile web 2.0 teknolojisine sahip dinamik web siteleri kısa bir süre içerisinde kurulabilmektedir. WordPress firmasının düzenli aralıklarla güncelleme paylaşması da kullanıcıları olumlu yönde etkilemektedir. Her geçen gün artan WordPress temelli sayfalar arama motorlarındaki rekabet ortamını da arttırmaktadır. 

WordPress altyapısıyla kurulan web siteleri için gerekli olabilecek tüm özellikler eklentiler üzerinden hazır modüller halinde karşımıza çıkmaktadır. WordPress eklentileri kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Kullanıcılar uzunca zaman sürebilecek özellik geliştirme işlemlerini; dünyanın herhangi bir yerinde ücretli veya ücretsiz olarak kullanıma sunmuş kişilerin eklentileri aracılığıyla bir tıklamayla yapabilmektedir.

WordPress eklentileri arasında video oynatıcılardan fotoğraf galerilerine, gelişmiş dinamik form eklentilerinden SEO eklentilerine kadar bir çok farklı alana hizmet eden eklenti vardır. WordPress SEO eklentileri, web sitesinin SEO çalışmasını sürdürmek isteyen kişiler için bir velinimettir. Bilhassa Google arama motorunun web sitelerinden beklentilerini karşılayan tam donanımlı ve hatasız eklentiler bulunmaktadır.

En İyi 5 WordPress SEO Eklentisi

Yoast SEO WordPress Eklentisi1) Yoast SEO:

Yoast SEO eklentisi web sitelerinin başlıklarını, meta açıklamalarını, site haritalarını ve kalıcı bağlantılarını arama motorları için optimize edebilmektedir. Gayet kullanışlı olan bu eklentinin ücretsiz(free) ve ücretli(premium) sürümleri mevcuttur. Gelişmiş bir web sitesine sahip değilseniz ve arama motorlarında rekabet ortamı fazla değilse ücretsiz Yoast SEO eklentisi işinize fazlasıyla yetecektir. Bu eklenti ile sayfa ve yazıların ayrı ayrı SEO çalışması yapılabilmekte, olası hatalar ve yanlışlıklar anlık olarak gözlenebilmektedir. Ayrıca sosyal medya optimizasyonu da yapılabilmekte ve web sitesi için gerekli site haritaları oluşturulabilmektedir.

Kurulum Bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Schema WordPress Eklentisi2) Schema:

Schema eklentisi Google arama motorunun Google Search Console uygulaması içerisinde belirttiği Rich Snippets (zengin kartlar) özelliğini sağlamaktadır. İçerisinde bloglar ve satış siteleri için en faydalı Rich Snippets özelliği olan Sitelink Search özelliğini de ek olarak barındırmaktadır. Bu eklentiyi kullanmaya başladıktan sonra kod bölümüyle ayrı ayrı uğraşmadan web sitenizin içeriğine dayalı Rich Snippets’ları oluşturabileceksiniz. Şu anda eklenti geliştiricileri tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kurulum Bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/schema/

Wordpress için AMP eklentisi3) WordPress İçin AMP:

Google arama motoru başta olmak üzere bir çok arama motoru artık mobil listelemelerinde AMP(Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) algoritmalarını kullanmaya başlamıştır. AMP açık kaynaklı olup halen geliştirilen, mobil internet tarayıcıları için çok cazip bir kullanıma sahip olan özelliktir. AMP sahibi siteler, akıllı cep telefonları aracılığıyla daha hızlı görüntülenebilmektedir. Bu sayede kullanıcılar cep telefonlarında web sitesi yüklenme süresini beklememiş olmakta ve mobil internetlerini daha az tüketmektedir. AMP eklentisi şu anda ücretsiz(free) ve ücretli(premium) sürümleriyle karşımıza çıkmaktadır. Ücretsiz sürümü kapsamı küçük web siteleri için yeterli tüm özellikleri barındırmaktadır.

Kurulum Bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

YASR Oylama Eklentisi4) YASR:

Açılımı “Yet Another Stars Rating” olan eklenti; makaleler, yazılar ve ürünler için oylama-puan verme özelliğini oluşturmaktadır. Arama motorlarındaki sonuçlarda bağlantı adresinin hemen altında oylama sonuçlarının da görünümünü sağlayıp, ziyaretçilere daha doğru kullanım sonucu sunup daha fazla ziyaretçinin siteyi ziyaret etmesine kolaylık sağlamaktadır. Google Rich Snippets‘lardaki oylama görünümünün birebir aynı işlevini görev YASR uygulaması, web sitesi sahiplerini ekstra kodlama işinden kurtarmaktadır. Şimdilik küçük birkaç özelliği ücretli olan bu eklentinin işe yarar tüm özellikleri ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kurulum Bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/yet-another-stars-rating/

Wp Super Cache Önbellek Eklentisi5) WP Super Cache:

Bu eklenti web sitelerinin içeriklerini tarayıcı üzerinde önbelleklemeye yaramaktadır. İçeriği önbelleğe alınana web siteleri, kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatabilmektedir. Ayrıca web sitelerinin tarayıcıda önbelleklenmesi arama motorları açısından da avantaj sağlamaktadır. Ücretsiz ve ücretli sürümü olan bu eklentinin kapsamlı olmayan web siteleri için ücretsiz sürümü fazlasıyla yeterlidir.

Kurulum Bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

Elbette bu eklentiler dışında da eklenti tercih edebilirsiniz. Bu noktada, hangi eklentiyi ekleyeceğinizi bilmiyorsanız web sitenizin istikrarı için bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Makale Puanı
[Toplam: 8 Ortalama: 4.8]

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir