Dilimize İngilizce tanımının baş harfleriyle geçmiş olan SEO (Search Engine Optimization); web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırıcı, sıralamasını yükseltici, müşteri potansiyelini ve tıklama oranını arttırıcı kapsamlı faaliyetlerdir. SEO faaliyetleri her arama motoru için ayrı ayrı yapılmalıdır(Google, Yandex, Bing vb.). Her arama motorunun farklı farklı SEO çalışması gerektirmesi ve kapsamlı bir iş olması web sitesi sahipleri tarafından SEO işi yapan firmalarla çalışma gerekliliğini doğurmaktadır.

Artan teknolojik imkanlar tüm ticari işletmeleri, firmaları, kurum ve kuruluşları web sitesi kurmayı gerekli hale getirmiştir. Gerek yasal zorunluluklardan dolayı gerekse ticari amaca hizmet edebilmesi için birçok firma, kurum ve ticari işletmeler günümüzde web sitesi sahibidir. Aynı alana hizmet eden, aynı ürünleri satan, aynı içerikleri paylaşan web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamaları da art arda olmaktadır. Bu durum da siteye çekilmek istenen kullanıcı sayısını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

SEO’suz web sitesi temeli olmayan bina gibidir.

Kullanıcılar arama motorlarına (Google, Yandex, Bing) yazdıkları anahtar kelimeler ile web sitesi sonuçlarına ulaşmaktadır. Ulaştıkları sonuçların sıralamaları arama motorları tarafından akıllı algoritmalar sayesinde şekillendirilmektedir. Bu akıllı algoritmalar web sitesine dayalı birçok hususu gözden geçirmekte ve web sitelerini iyiden kötüye doğru sıralamaktadır.

SEO Nedir Web Siteleri Açısından Faydaları Nelerdir

Her geçen gün artan web sitesi sayısıyla, web siteleri arasındaki rekabet oranı da artmaktadır. Bu durumda Search Engine Optimization (SEO) adı verilen arama motoru optimizasyonu devreye girmektedir.

SEO’nun Web Siteleri Açısından Faydaları

Web siteleri kendi içinde kişisel, kurumsal, blog, portfolyo, forum, e-ticaret (sanal mağaza) gibi çeşitlenmektedir. Web sitelerinin birbiri ile benzer siteler, rakip siteler ile arama motorlarında yarışabilmesi, hatta daha üst sıralarda yer alabilmesi için SEO çalışması yapılması olmazsa olmaz bir durumdur.

SEO çalışması sayesinde;

  • Web sitelerinin arama motorlarındaki sıralaması yükselir.
  • Organik ziyaretçi sayısı artar.
  • Daha fazla müşteri kitlesine ulaşır.
  • Rakip web sitelerini gerisinde bırakır.
  • E-ticaret gelirini arttırır.
  • Arama motorlarındaki popülaritesi artar.
  • İstatistiksel değerler yükselir.

Eğer bir web sitesi sahibiyseniz, çok geç olmadan, rakiplerinize sıranızı kaptırmadan bir SEO çalışması yaptırın ve sitenizin internet görünürlüğünü arttırıp site sıralamanızı dopingleyin!

 

Makale Puanı
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir