Dijital reklam; internet sitelerinde yapılan reklam paylaşımlarının genel adı olarak karşımıza çıkmaktadır. 2005’li yıllara kadar reklamcılık sektörünün öncüsü radyo, televizyon ve gazete reklamları, internet ağının ve telefon teknolojisinin gelişmesiyle yerini dijital reklamlara bırakmaya başlamıştır.

Günümüzde web sitesi sahibi tüm sektörler ürün, firma, hizmet tanıtımlarında dijital reklamcılığı tercih etmeye başlamıştır. Bunun en önemli sebebi internet ortamlarına ilginin artmasıdır. İnsanlar günün büyük kısmını akıllı telefonları veya bilgisayarları aracılığıyla internet ortamlarında tüketmektedir. İnternet ortamlarının en büyük tıklanma oranını da her geçen gün gelişen ve yeni özelliklerle karşımıza çıkan sosyal medya siteleri(Facebook, Twitter, Instagram, Google Plus gibi) elinde tutmaktadır. Durum böyle olunca reklamverenler kitlelerin yoğunlaştığı ortamlara yönelmeyi gerekli görmeye başlamıştır.

Dijital Reklam SEO Etkisi

Zamanımızın en büyük reklamcılık çalışmalarını sürdüren web siteleri arasında Google, Facebook, Instagram ve Twitter yer almaktadır. Bu web sitelerindeki kullanıcı kitlelerinin fazla oluşu (dünya genelinde toplam 3 milyarı aşkın kullanıcı) ve kullanıcıların hedeflere göre kitlelere ayrılması reklam işini daha da cazip kılmaktadır. Örneğin; öncelerde gazete reklamı veren bir firma, gazetenin tüm okuyucularını kapsamak mecburiyetinde kalmaktaydı. Dolayısıyla hedefinde olmayan kitlelere de tanıtımlarını yapıp bütçesini mantıklı bir şekilde değerlendirememekteydi. Günümüzde ise web siteleri ve sosyal medya platformlarındaki akıllı sıralamalar ve kitle özelleştirmeleri sayesinde reklamverenler, reklamlarını görmek istedikleri kişileri elleriyle seçebilmektedir.

Peki dijital reklamcılığın SEO’ya katkısı var mıdır?

SEO çalışmaları (search engine optimization) web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırmaya yönelik yapılan çalışmaların genelidir(Bkz: SEO nedir?). Web sitelerinin arama motorlarında sıralama yükseltmesi yapılarak daha fazla kullanıcıya ulaşması birinci hedefler arasında yer almaktadır. Ancak arama motorlarının akıllı algoritmaları her hususu göz önünde bulundurduğu gibi, siteyi ziyaret eden farklı, yeni ve uzun süreli kişileri de göz önünde bulundurmaktadır. Farklı ve yeni kullanıcılara ulaşabilmenin en iyi yolu da elbette reklamcılık yollarıyla sağlanabilmektedir. Bu noktada dijital reklamcılığın SEO’ya katkısının kayda değer bir büyüklükte olduğu aşikar olmaktadır. Web siteleri, arama motorları ve sosyal medya platformları reklam hizmetlerinde özelleştirilmiş hedef kitle seçeneğiyle reklamverenlerin daha fazla ve farklı, yeni kullanıcıya ulaşmasında en büyük öncü olabilmektedir.

Sonuç olarak; web sitelerin SEO çalışmalarının bir ayağını da dijital reklamcılık faaliyeti oluşturmalıdır. Zira dijital reklam faaliyeti yapılmayan web siteleri SEO çalışmalarında bir adım geride kalabilmektedir.

Makale Puanı
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir