Alexa; dünyanın en büyük firmalarından Amazon’un web sitelerin trafik kontrollerini yaptığı en gelişmiş ölçüm merkezidir. Alexa’nın verdiği site sıralamaları (rank), Google arama motorunda sıralama algoritmaları açısından bir referans teşkil etmese de günümüzde bir web sitesinin popülaritesini ölçmede en büyük kaynaktır. Ayrıca Alexa ücretsiz site ekleme işlemi yapıp sitenizin SEO performansını ölçebilir, backlink değerlerini görüntüleyebilirsiniz.

Yeni bir web sitesi kurduysanız veya mevcut sitenize daha önce Alexa üyeliği yapmadıysanız gerekli üyelik işlemini gerçekleştirip Alexa’dan sonuçları almaya başlamak size katkı sağlayacaktır. 20 yılı aşkın süredir hizmet veren firma günümüzde tüm işlemleri paraya dökmüş durumda. Öncelerde Alexa’ya site eklemek ücretsiz iken artık ne yazık ki ödeme yöntemi belirlemek gerekmektedir. Ödeme yapmak istemeyen siteler Alexa üzerinde işlemlerini sadece 7 gün gerçekleştirebiliyor(deneme süresi).

Alexa’nın Önemi ve Yararları

Reklamverenler, web sitesi devralacak kişiler, web sitesini ziyaret eden kullanıcılar, web sitesini rakip sitelerle kıyaslamak isteyen kişiler Alexa değerlerini takip etmektedir. Alexa değerleri güncelliğini ve güvenirliğini her daim korumaktadır. Dolayısıyla tüm web sitelerinin Alexa değerlerini göz önünde bulundurması ve Alexa sıralamalarını yükseltme çalışması sürdürmesi gerekmektedir.

Alexa Ücretsiz Site Ekleme

Alexa’nın tüm hizmetlerinin ücretli olması web sitesi sahiplerinin başvurularında çekimser kalmalarına sebep olmaktadır. Hiç üyelik oluşturmayan web siteleri de ne yazık ki sitesine ait metrikleri, trafik sonuçlarını ve sıralamaları görüntüleyememektedir. Bu noktada sizlere Alexa’ya ücretsiz site nasıl eklenir yöntemini sunacağız:

1. Alexa.com web sitesine giriş yapın ve “TRY 7 DAYS FREE” butonuna tıklayın.Alexa Ücretsiz Site Ekleme

2. Ödeme yöntemlerinden “CERTIFIED ALEXA RANK” sekmesine tıklayın ve $19,99 değerindeki basic (temel) yöntemi seçin.

Alexa Ücretsiz Site Ekleme

3. Web sitesine ait gerekli bilgileri girerek “CREATE AN ACCOUNT” a tıklayın.

Alexa Ücretsiz Site Ekleme

4. Mail hesabınıza gelen aktivasyon mailindeki “ACTIVITE NOW” seçeneğine tıklayın.

Alexa Ücretsiz Site Ekleme

5. Ödeme yöntemi sayfasında gerekli alanları ve kredi kartı bilgilerinizi girip “NEXT” seçeneğine tıklayın. Sonradan iptal edeceksiniz.

Alexa Ücretsiz Site Ekleme

6. Son olarak Alexa’nın vereceği tool kodlarını kopyalayıp sitenizin HEAD etiketi içerisine yapıştırın.

Yedi (7) gün içerisinde giriş yaparak lütfen üyeliğinizi ve kart bilgilerinizi iptal edin. Yoksa para çekim işlemi yapıp devam edecektir. Şayet siteniz açısından herhangi bir metrik çalışması, trafik kontrolü yürütmeniz gerekmiyorsa ödeme yapıp devam etmeniz gerekmez.

Makale Puanı
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Benzer Yazılar

3 Yorum

    • Sayın Ziyaretçimiz; Alexa üzerinden site sıralamanızı görmek istiyorsanız para vermeden tercih edebileceğiniz tek yöntem budur. Bunun dışında ücretli seçenekleri tercih etmek durumundasınız. Yedi günlük deneme sürümü süresi içerisinde sitenizi onaylatıp metrikleri işletmeye başlayabilirsiniz. Siteniz için devamlılığı gerekli değilse; ödeme yapmadan ayrılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir