Google Adwords; Google firmasının reklam yayınlama sistemidir. Google arama motorunda sayfa üst ve alt kısımlarında ve Google platformlarında (Google+, Youtube, Google Adsense kullanıcıları ve diğer) web sitelerinin tanıtım, ürün ve hizmet gösterimlerine yönelik reklam yayınlama hizmetidir.

Google Adwords Nedir

Google Adwords üzerinden reklam yayınlama, günümüz web siteleri açısından olmazsa olmaz haline gelmiştir. Çünkü bundan yıllar öncesinde bir hizmet alanına yönelik sınırlı sayıda web sitesi mevcutken günümüzde bir hizmet alanına yönelik yüzlerce web sitesi karşımıza çıkabilmektedir. Bu durum da web sitelerinin dijital reklam yöntemlerine başvurmasını gerekli kılmaktadır. Dünyanın en çok tıklanan ve arama sonuçlarını listelemekte kullanılan web sitesi, arama motoru Google üzerinde reklam paylaşımı da web sitelerinin müşterilerine ulaşmalarını arttırıcı en iyi olanaklardandır.

Google Adwords’e Nasıl Üye Olunur?

Google Adwords’e üye olmak için adwords.google.com bağlantısını giriş yapınız. Akabinde “Şimdi başlayın” seçeneğini tıklayıp gerekli bilgileri girerek üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Adwords Reklam Türleri

Google Adwords’ün bünyesinde yayınlayabileceğiniz 5 farklı reklam seçeneği mevcuttur.

Google Adwords Reklam Çeşitleri

1) Arama Ağı: Google arama motoru sonuçlarında anahtar kelimeler ile ilişkili sayfa üstü ve altında gösterilen metin reklamlarıdır.

2) Görüntülü Reklam Ağı: Google arama motoru sonuçlarının sağ bölmesinde ve Google platformlarında resim veya hareketli içerikleri barındıran reklam çeşididir.

3) Alışveriş: Google arama motoru sonuçlarının üst kısmında Alışveriş başlığıyla çıkan sonuçlarda listelenen görüntülü ürün satış reklamlarıdır.

4) Video: Youtube ve internet genelinde yayınlanan video reklamlardır.

5) Evrensel: Mobil uygulamaların tanıtımlarının yapıldığı, tıklandığında Play Store veya Apple Store uygulama mağazalarına yönlendiren reklamlardır.

Google Adwords’te Bütçe Nasıl Belirlenir?

Google Adwords üzerinde reklam oluştururken bütçelerinizi kendiniz belirlemektesiniz. Seçtiğiniz strateji modeline göre ve reklamlarınızın arama sıralamalarındaki istediğiniz konumuna göre bir tıklama başı maliyet (TBM) teklifi oluşturup, kendi belirleyeceğiniz günlük bütçe ile reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Google Adwords yönetici, reklam yayıncılığı ve raporlama konularına hakim değilseniz, paranızı yanlış planlamalarla tüketmemek adına bir Google Adwords yönetim uzmanından destek almanızda fayda vardır.

Makale Puanı
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Benzer Yazılar

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir