SEO Uyumlu İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

SEO Uyumlu İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

SEO

Türkçesi içerik yönetim sistemi olarak karşımıza çıkan Content Management System (CMS); kullanıcıların web sitelerini yönetebilecekleri yönetim paneline sahip, içerik ekleme ve güncelleştirmelerin kolayca yapılabildiği portallara verilen isimdir. Bu portallar ücretsiz, kısmi ücretli veya tamamen ücretli olarak karşımıza çıkabilmektedir. Günümüzde web sitelerinin inşasında kurulumu ve kullanımı kolay olması sebebiyle CMS’ler yaygın olarak tercih edilmektedir. Birçok web sitesinin CMS ile inşa edilmesi, SEO uyumlu CMS‘lere gereksinimi arttırmıştır.

SEO uyumlu içerik yönetim sistemleri, CMS'ler

Ülkemizde ve Dünyada Kullanılan En Yaygın İçerik Yönetim Sistemleri

Günümüzde 100’ün üzerinde PHP, ASP veya Asp.Net temelli oluşturulmuş ücretli veya ücretsiz içerik yönetim sistemi(CMS) bulunmaktadır. Bunlar kendi içerisinde blog-kişisel, business(ticari)-kurumsal, e-ticaret(e-commerce), sosyal(social), forum, e-posta, bulut, resim/müzik/video gibi gruplara ayrılmaktadır. Sırasıyla bu başlıklara göre en yaygın tercih edilen içerik yönetim sistemleri WordPress, Joomla, Opencart, Drupal, PrestaShop, Xt-Commerce, Magenta, Humhub, Mybb, Phpbb, Vbulletin, ownCloud içerik yönetim sistemleridir.

SEO Uyumlu İçerik Yönetim Sistemleri (SEO Uyumlu CMS’ler)

Birçok içerik yönetim sistemi içerisinde elbette hemen hemen hepsinin SEO uyumu mevcuttur. Ancak ülkemiz adına düşünüldüğünde, hizmet kalitesi, çeviri gücü, yerel desteği, eklenti ve uygulama yelpazesi genişliği ve SEO eklenti, modüllerinin kullanışlılığı yönünden sizlere bir liste sunmayı uygun gördük. Bu listeyi göz önünde bulundurarak sizlerde birer CMS temelli web siteleri oluşturabilirsiniz.

  • WordPress: SEO uyumu en kuvvetli CMS’dir. Türkçe dil uyumu tamdır ve yerel destekleri mevcuttur. WordPress kullanıcıları için en iyi SEO eklentilerini linkteki bağlantımızdan inceleyebilirsiniz(Bakınız: En iyi 5 WordPress SEO Eklentisi). Kişisel, blog, kurumsal, ticari ve hatta yeni uyumlu eklentileri ile e-ticaret sitelerinin kurulumunda da tercih edilebilmektedir.
  • Joomla: WordPress ile kıyaslanabilecek ikinci kalitede CMS’dir. Türkçe dil uyumu tamdır ve yerel destekleri mevcuttur. Kişisel, blog, kurumsal, ticari sitelerin kurulumunda tercih edilebilmektedir. E-ticaret sitelerinin kurulumunda nadir olarak tercih edilmektedir.
  • Opencart: Türkiye’de en yaygın kullanılan e-ticaret içerik yönetim sistemidir. Google arama motoru optimizasyonuna yönelik kendi içerisinde modülleriyle gelmektedir. Türkçe dil uyumu tamdır.
  • Vbulletin: Forum siteleri arasında en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Türkçe dil uyumu tamdır.
  • Humhub: Twitter konseptine uygun mikro bloglama sosyal paylaşım sitesidir. Türkçe dil uyumu kısmi olarak vardır.
WordPress Kullanıcılarına En İyi 5 SEO Eklentisi

WordPress Kullanıcılarına En İyi 5 SEO Eklentisi

SEO

WordPress; açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağılan, dünyanın en yaygın kullanıma sahip (son istatistiklerde 100 milyonu aşkın kullanıcı) PHP temelli web sitesi altyapısıdır. WordPress ile web 2.0 teknolojisine sahip dinamik web siteleri kısa bir süre içerisinde kurulabilmektedir. WordPress firmasının düzenli aralıklarla güncelleme paylaşması da kullanıcıları olumlu yönde etkilemektedir. Her geçen gün artan WordPress temelli sayfalar arama motorlarındaki rekabet ortamını da arttırmaktadır.  Devamını oku “WordPress Kullanıcılarına En İyi 5 SEO Eklentisi”

Alexa Ücretsiz Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Alexa Ücretsiz Site Ekleme (Resimli Anlatım)

Backlink, SEO

Alexa; dünyanın en büyük firmalarından Amazon’un web sitelerin trafik kontrollerini yaptığı en gelişmiş ölçüm merkezidir. Alexa’nın verdiği site sıralamaları (rank), Google arama motorunda sıralama algoritmaları açısından bir referans teşkil etmese de günümüzde bir web sitesinin popülaritesini ölçmede en büyük kaynaktır. Ayrıca Alexa ücretsiz site ekleme işlemi yapıp sitenizin SEO performansını ölçebilir, backlink değerlerini görüntüleyebilirsiniz. Devamını oku “Alexa Ücretsiz Site Ekleme (Resimli Anlatım)”

SEO nedir? Web Sitesi Açısından Faydaları Nelerdir?

SEO nedir? Web Sitesi Açısından Faydaları Nelerdir?

SEO

Dilimize İngilizce tanımının baş harfleriyle geçmiş olan SEO (Search Engine Optimization); web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğünü arttırıcı, sıralamasını yükseltici, müşteri potansiyelini ve tıklama oranını arttırıcı kapsamlı faaliyetlerdir. SEO faaliyetleri her arama motoru için ayrı ayrı yapılmalıdır(Google, Yandex, Bing vb.). Her arama motorunun farklı farklı SEO çalışması gerektirmesi ve kapsamlı bir iş olması web sitesi sahipleri tarafından SEO işi yapan firmalarla çalışma gerekliliğini doğurmaktadır. Devamını oku “SEO nedir? Web Sitesi Açısından Faydaları Nelerdir?”