Web sitelerinin farklı web siteleri üzerinde linklerinin yer alması backlink olarak nitelendirilmektedir. Backlink web sitelerinin arama motorlarındaki görünürlüğü ve organik kullanıcılara erişimi açısından bir eşik noktasıdır. Backlink diğer bir adıyla referans bağlantısıdır. Yani farklı web kaynaklarının sizin sitenize referans olması ve sizin linkinizi paylaşmasıdır.

Web sitelerinin backlink sayısı, referansı ne kadar kuvvetli olursa; ona paralel olarak sıralama değerleri de bir hayli artacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. İlk olarak backlink çeşitlerinden bahsedelim.

Backlink nedir? Kalıcı backlink sağlama yolları nelerdir

Backlink Çeşitleri

do-follow: Arama motorlarının takibine izin verilen link çeşididir. Bir siteden backlink alacaksanız, onun vereceği linklerin “do-follow” olmasına dikkat etmelisiniz. Zira, size referans olan bir web sitesi, arama motorlarının bu referansı görmesini istemezse çok olumlu sonuçlar görmeniz mümkün olmayabilir.

no-follow: Arama motorlarının takibine izin verilmeyen link çeşididir. Bu backlink çeşidi web sitelerinin sıralama artışlarına ve arama motorlarındaki popülaritesinin yükselmesine doğrudan katkısı yoktur. Ancak yine de üzülmeyin ve no-follow dahi olsa da backlink vermeyi kabul eden sitelerin bu tekliflerini değerlendirin. Çünkü arama motorları açısından size fayda sağlamasa da, o siteden linke tıklayarak gelecek ziyaretçi sayısıyla daha fazla kitlelere ulaşmanız mümkün olabilir.

Web siteniz için iki türde de backlink sağlayacak siteleri tercih edebilirsiniz. Ancak yoğun olarak do-follow link sağlayan siteleri tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Kalıcı Backlink Sağlama Yolları ve Önemi

Günlük hayatla kıyasladığımızda, birisi size referans oluyorsa, bu referansın devamlılık arz etmesini istersiniz. Gelip geçici referanslar pek sağlıklı sonuçlar vermez. Web siteleri için de bu durum geçerlidir. Bir web sitesi size backlink sağlıyorsa bunun kalıcı olup, devamlılık arz etmesini sağlamalısınız. Arama motorları referansı bir süre güçlü olup, sonrasında bir anda referansları ortadan kaybolan sitelere pek de iyi davranmamaktadır. Ciddi sıralama kaybedebilirsiniz. Bunu yaşamamak adına siteleriniz için muhakkak kalıcı backlink sağlamalısınız.

Kalıcı backlink sağlamanın en iyi yolu ücretli satın alma seçenekleridir. Sitenizin içeriğiyle alakalı, sitenizin sıralamalarından daha iyi ve kaliteli siteleri tarayarak onlarla iletişime geçip sitenize backlink vermelerini düşük bir tutar teklifiyle talep ediniz. Bu durum site arama motorları sıralaması açısından oldukça olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Hem ücret ödemesi yaptığınız için devamlı takibini yapıp kalıcılık kontrolünü yapabilirsiniz hem de daimi olarak sıralama ve ziyaretçi artışını gerçekleştirebilirsiniz.

Elbette ücretsiz olarak da kalıcı backlink sağlama yolları vardır. Bu konuda site en iyi sonuç verecek siteler forumlar, bloglar ve yorumlama sayfaları olacaktır. Forumlarda sitenizin içeriğine en uygun konuyu arayarak, sitenizin linkini içeren paylaşımda bulunmanız forum sitesi kapanana kadar veya konu silinene kadar backlink sağlayacaktır. Forum siteleri ve bloglar da konu silme işlemini pek gerçekleştirmedikleri için bu noktada olumlu sonuçları fazlasıyla görebileceksiniz.

Backlink Sağlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Backlink açısından en önemli izah bu başlık altındadır. Zira backlink sayısını arttırmak adına olur olmaz tüm sitelerden bağlantı çeken web siteleri zarara uğramaktadır. Lütfen backlink alırken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurun:

 • Backlink alacağını sitenin içeriği sizin sitenizle paralel olsun.
 • Google sıralaması, Alexa ve Moz rank değerleri düşük sitelerden hiçbir suretle backlink almayın(Alexa rank değeri olarak globalde <100.000 ‘i baz alabilirsiniz.)
 • Linklerin bir makale içerisinde düzenli, manalı ve kullanıcıları tıklamaya çekebilecek düzeyde olmasına dikkat edin.
 • Backlinklerin kalıcı olmasına dikkat edin ve gelip geçici backlinklerden uzak durun.
 • Google Search Console üzerinden “Sitenize Bağlantılar” başlığı altında devamlı takip yaparak, sizin haberiniz olmadan sitenize bağlantı vermiş web sitelerini kontrol edin. Şayet alakasız ve sıralamaları düşük sitelerse, iletişime geçerek kaldırmalarını takip edin.
 • Alacağınız backlinklerin “do-follow” olmasına dikkat edin.
 • Asla “Kalıcı backlink paketi, 50 backlink 100 TL” gibi, insanları kandırıcı backlink satan sitelerden paket satın almayın. Zira bu siteler sizin denetiminizin olmadığı sitelerde link paylaşıp sıralamanızı çok düşürebilmektedir.
 • Ve bu konuda yeni iseniz lütfen bir backlink uzmanından yardım alın.
Makale Puanı
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Benzer Yazılar

2 Yorum

 • Necmettin

  100 TL’ye 50 backlink veren yerler var. Onlar da kalıcı veriyor. Niye tercih edilmesin ki? Sıralamasının da yüksek olduğunu söylüyor kullananlar

 • Sayın Ziyaretçimiz;

  Bahsettiğiniz tarifede bir backlink 2,00 liraya denk gelmektedir. Bu da işin kalitesinin ne kadar düşük olduğunu sunmaktadır. Size teklif edilen paketler muhtemelen firma defterleri ve link ekleme siteleri gibi web sitelerdir. Bu sitelerin de bir çoğu arama motorlarında spam listesine kayıtlıdır. Bilginize.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir